انجمن ترویج حقوق شهروندی اعلام موجودیت کرد

آخرین مقالات :

انجمن ترویج حقوق شهروندی در محل ستاد توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد شهر تهران اعلام موجودیت کرد.

انجمن ترویج حقوق شهروندی ۲۸ آذرماه طی مراسمی با حضور شخصیت های فرهنگی و فعالان مدنی در محل ستاد توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد شهر تهران اعلام موجودیت وفعالیت خود را با محوریت ترویج حقوق شهروندی به طور رسمی آغاز کرد.

در ابتدای این مراسم رسول ذوالفقاری رئیس هیئت موسس و مدیر عامل، به چگونگی شکل گیری و فرایند تشکیل این نهاد مردم نهاد پرداخت.

وی با اشاره به ماده ۹ اساسنامه این انجمن دفاع از حقوق شهروندی مبتنی بر قوانین موجود در برابر اداره کنندگان جامعه در سطح خرد و کلان ، ترویج اخلاق شهروندی مبتنی بر قانون، عرف و اخلاق در مواجهه با جامعه و شهروندان، ترویج فرهنگ و مبانی حقوقی و تکالیف دوسویه شهروندان نسبت به هم و نسبت به دولت، آگاهی بخشی نسبت به قوانین شهروندی و ایجاد روحیه مطالبه گری، ترویج مفاهیم شهروند و فرهنگ شهروندی، هم اندیشی و همکاری با نهادهای قانونی کشور در زمینه بهبود خدمات اجتماعی را در حیطه فعالیت های پیش رو دانست.

 وی گفت: انجمن ترویج حقوق شهروندی یک سازمان مردم نهاد و مستقل است که در قالب یک جریان فکری، فرهنگی و اجتماعی با هدف ترویج و توسعه حقوق شهروندی در جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مجوزهای قانونی فعالیت می کند.

سپس دکتر مولاوردی دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، طی اظهاراتی به نقش و ضرورت وجود فعالیت سمن های مردم نهاد در جوامع پیشرفته  اشاره کرد.

مولاوردی با اشاره به ملاقات خود با اعضای هیئت موسس این انجمن، آنان را افرادی علاقه مند و فعال دانست و برای ایشان آرزوی موفقیت در این مسیر کرد.

همچنین مولاوردی، گزارش کاملی از فعالیت و اقدامات حوزه معاونت حقوق شهروندی نهاد ریاست جمهوری  برای حاضرین ارائه کرد.

در ادامه اما دکتر اکبر ثبوت از پیشکسوتان علمی و فرهنگی و از اساتید حقوق کشورمان  نیز در سخنانی به تشریح و تبیین حقوق شهروندی در منابع دینی و حقوقی و ایرانی پرداخت.

سخنران پایانی مراسم دکتر جلالی زاده از نمایندگان ادوار اهل سنت مجلس بود که به بررسی حقوق شهروندی در قرآن و سنت پرداخت. وی همچنین به ضرورت حفظ حقوق اقلیت های مذهبی در کشور اشاره کرد.

در انتهای مراسم ضمن توزیع فرم های فراخوان عضویت در بین حاضرین در سالن اجتماعات ، به پرسش های حاضرین نیز پاسخ داده شد.